Dziecko

Dzieci, a internet

Większość rodziców urodzonych po latach 80 już umie dość dobrze korzystać z komputerów, czy innych technologii jak smartphone lub tablet. W większości tych rzeczy można bez problemu zainstalować oprogramowanie, dzięki któremu będziemy mogli podejrzeć, co nasze pociechy poczynają w internecie.

Przede wszystkim rozmowa

Jak wiemy w internecie znajdziemy wiele przydatnych informacji jak i tych, które nasze dziecko nie powinno oglądać lub czytać. Nasze dzieci mogą natrafić na strony z pornografią, czy przemocą. Dzieci chcą się bawić tak jak w realu. Internet jest dla nich zabawą, odskocznią od nauki, czy problemów z rówieśnikami.
Trzeba z dziećmi rozmawiać od najmłodszych lat, aby umiały odróżnić dobro od zła. tłumaczyć jakie treści są dla nich, a na co mogą się natchnąć przeglądając internet. Najlepiej jakby dzieci po natrafieniu na dziwną stronę, lub zachowanie nie bały się zapytać o to swoich opiekunów. I tu rola rodzica, aby wytłumaczył, przestrzegł dziecko przed takimi materiałami. Broń boże nie krzyczeć lub wprowadzać nerwową atmosferę – dziecko już nigdy nam o tym nie uprzedzi, bo będzie bało się naszej reakcji.
W sieci możemy znaleźć dużo fajnych miejsc dla naszych dzieci, ale to my najpierw takie miejsca musimy zobaczyć, a następnie pokazać dzieciom. Trzeba poświęcić kilkanaście godzin dziecku na początku jego “kariery” w internecie. Poobserwować jak zachowuje się na stronach, ponieważ często na stronach z np. grami mogą być odsyłacze do płatnych gier, czy subskrypcji. Zwykłe kliknięcie w nieodpowiedni link może spowodować naliczenie kilkunastu złotych opłaty lub wykupienie subskrypcji, która spowoduje naliczanie opłat za korzystanie z usług np. co tydzień.
Nie możemy także przedstawiać dziecku internetu jak złe medium z którego nie może korzystać. Nic na świecie nie jest klarowne i nie można popadać w skrajności. Przecież naszym pociechom może tak samo stać się coś na spacerze, czy zabawie z rówieśnikami.

Automatyczna kontrola rodzicielska

W internecie możemy znaleźć wiele przydatnych darmowych jak i płatnych programów do kontroli rodzicielskiej. Dzięki tym programom będziemy mogli np. kontrolowanie odwiedzanych stron www, otwieranych aplikacji, czy nadzorowanie czasu spędzonego przed komputerem. Programy oferują także wiele opcji konfiguracji, gdzie możemy ustalić czas w którym dziecko może korzystać z komputera lub uniemożliwić pobieranie plików z internetu.

Oddzielnymi urządzeniami są tablety czy smartfony. Według badań ponad 90% dzieci w wieku 10 lat posiada smartfon lub tablet podłączony do internetu. W systemie android z pomocą przychodzi nam sam GOOGLE. Dzięki aplikacji Google Family Link, którą może ściągnąć z sklepu play. Aplikacja pozwala na ograniczenie przeglądania stron internetowych, czasu spędzania na smartfonie, czy np. wyłączenie dostępu do internetu w nocy.  Dodatkowo możemy ustawić listę dozwolonych aplikacji. Jeśli pozwolimy naszym pociechą korzystanie z sklepu play, możemy ograniczyć dla nich treści według wieku dla którego są kierowane. Jeśli będziecie chcieli opiszę dokładnie powyższy program i jego funkcjonalność.
W ochronie naszych dzieci przychodzą także operatorzy komórkowi, którzy w swojej ofercie posiadają aplikacje na tablety i telefony, dzięki którym możemy ustrzec nasze dzieci przed zagrożeniami. Niestety u operatorów za takie aplikacje będziemy musieli zapłacić od 5 do 8 zł za miesiąc.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że nasze dzieci są bardzo mądre i niektóre aplikacje można obejść. A w internecie dziecko może znaleźć wiele poradników. Jest potrzebny zdrowy rozsądek, bo żadna aplikacja go nie zastąpi. Inna sprawa, że nic po naszych zabezpieczeniach, gdy nasze szkraby pójdą do kolegi, który nie ma żadnych zabezpieczeń przed niepożądanymi treściami. Więc jak mówiłem na początku tylko spokojna rozmowa z dzieckiem na temat zachować w internecie i uczenie dziecka podstawowych zasad bezpieczeństwa pomoże ochronić nasze pociechy. Pamiętajmy jednak, że nie ochronimy nigdy na 100 % .

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*