Dziecko Mama i Tata Niemowle

Szczepić, czy nie szczepić

Jest to dość trudny temat. W ostatnim czasie jest dużo osób, które nie chcą szczepić dzieci.

W Polsce jest to obowiązek każdego rodzica, co wynika z naszego prawa, które w wielu aspektach jest postkomunistyczne. Tak jak w tym temacie, ponieważ osoba która uchyla się od zaszczepienia swojego dziecka najpierw jest wzywana pisemnie do pediatry, jeśli to nie pomoże wkracza sanepid, który może nałożyć karę na rodzica w kwocie kilku tysięcy złotych. Gdyby się przyjrzeć, czym biedniejsze kraje, tym szczepionek przymusowych jest więcej. Polska ma bardzo mocno rozbudowany grafik szczepień. Na tą chwilę musimy zaszczepić swojego dziecko aż 24 razy, chyba że wybierzemy szczepionki tzw 6w1 . W większości krajów Unii Europejskiej szczepienia są dobrowolne, a w niektórych ich liczba wynosi około 3 obowiązkowych szczepień. Niektóre kraje takiej jak:

 1. Austria
 2. Dania
 3. Estonia
 4. Litwa
 5. Luxemburg
 6. Holandia
 7. Finlandia
 8. Islandia
 9. Irlandia
 10. Norwegia
 11. Szwecja
 12. Wielka Brytania
 13. Rumunia
 14. Portugalia

nie przymuszają rodziców do szczepień, jednak co trzeba zauważyć są refundowane w całości przez państwo oraz są przez nie rekomendowane.

Skład szczepionek

Od niedawna budzi duże emocje, możemy dowiedzieć się z oficjalnych źródeł, że szczepionki zawierają między innymi:

 • wodorotlenek glinu – aluminium
 • fosforan glinu
 • tiomersal – etylowa rtęć
 • cukry np. sacharoza, laktoza
 • białka np jaja kurzego
 • aminokwasy np. glutaminian sodu
 • lateks
 • antybiotyki

Można dojść do wniosku, że większość tych dodatków jest bardzo szkodliwych w dużych dawkach. Według firm farmaceutycznych ilości dodatków są tak małe, że nie ma możliwości, aby przy przyjmowaniu tych dawek nastąpiły większe powikłania. Jeśli byśmy się wczytali w opisy szczepionek ich prezentacje na różnych stronach wszędzie jest napisane, że szczepionki są bezpieczne. Nikt nie wspomina o setkach dzieci, które miały poważne powikłania poszczepienne jak autyzm, porażenie mózgowe, problemy z chodzeniem, a także ile osób zmarło po zażyciu danej szczepionki. Dlaczego nie ma oficjalnej strony, gdzie czarno na białym było by napisane ile dzieci zachorowało, ile umarło, dlaczego to wszystko jest chowane pod dywan.

 

Badania

Jeśli wierzyć koncerny szczepionki są bardzo dobrze przebadane pod każdym względem. Jednak dlaczego nie można nigdzie się w prosty sposób dowiedzieć, czym różniły się szczepionki z lat 70, 80 od tych dzisiaj. Szczepionki, a w szczególności ich skład jest zmieniany poprze np. dodawanie nowych adiuwantów jak MF59.
Czy na pewno podając szczepionkę dziecku jesteśmy pewni o jej nietoksyczności. Jeśli tak to dlaczego, tak bardzo przebadane szczepionki są wycofywane z obrotu – dotyczy się to serii danej szczepionki.

NOP

Czyli tzw. niepożądany odczyn poszczepienny, świadomość Polaków jest na temat NOP jest dość mała.  Nie są zgłaszane ich przypadki ponieważ są bagatelizowane przez pediatrów, którzy nie chcą wziąć za to odpowiedzialności lub nie chcą rozdmuchiwać afery wokół szczepionki. Według prawa lekarz ma 24 godziny na zgłoszenie NOP. Rodzice też nie wiedzą dokładnie, co to jest NOP i czy  w ogóle można gdzieś to samu zgłosić. Wiele osób idzie do pediatry, który powikłania zgania na przeziębienie. Po jakimś czasie dziecko np. zaczyna utykać na nogę lub dostaje autyzmu, co w późniejszym czasie nie jest utożsamiane już z szczepieniem.

Moim zdaniem

Moim zdaniem nie możemy być pewni tego co podajemy dziecku, nawet jeśli dana szczepionka jest przebadana nie znaczy to, że partia, którą dostanie nasze dziecko jest prawidłowa, równa wzorcowi. Najgorsze jest to jak można wpuścić na rynek jakąś partię, bez jej badania i wycofywać ją po fakcie :/ Po drugie jak zaufać, gdy nawet przebadane szczepionki powodują odczyny poszczepienne. Dlaczego szczepienia w krajach bardziej rozwiniętych są dobrowolne lub jest ich o wiele mniej ? Jeśli patrzeć na ostatnie lata w niektórych krajach jest duży nawał uchodźców, którzy nigdy na nic nie byli szczepieni, dlaczego w tych krajach jak na razie nie odnotowano wzrostu zachorowalności na choroby? Moim zdaniem szczepienia powinny być dobrowolne, bo nikt nie chce brać odpowiedzialności za śmierć twojego dziecka, ani za jego chorobę. Mam dwoje dzieci, razem z żoną obawiamy się szczepień, lecz je przeprowadzamy. Oczywiście jeszcze kilka nas czeka i oby wszystko było w porządku. Wybraliśmy szczepionki tradycyjne, którymi byłem szczepiony tak jak i moja żona.

Co wy o tym myślicie, jak postąpiliście lub jak zamierzacie ?

 

 

Możliwość sprawdzenia obowiązków szczepień na stronie https://vaccine-schedule.ecdc.europa.eu/

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*